rtpress » SPORT » V Novém Boru si přípomenou slavné cyklistické závody Tour de Bohemia
21.8.2018, Sandra Neumanová, Tomáš Rejtek

Bývala to slavná etapová cyklistika, když se v Novém Boru jezdila Tour de Bohemia. Poprvé se cyklisté vydali do kopců Lužických, Jizerských, Krušných hor a Českého středohoří či rovin Polabí před padesáti lety po děsivé okupaci Československa v roce 1968.

Právě tento začátek, stejně tak jako všech 28 ročníků, si chtějí v Novém Boru ve dnech 24.-25.srpna připomenout. Bude to připomínka s desítkami slavných závodnických i trenérských jmen, která psala dějiny naší cyklistiky i Bohemie - Smolík, Doležel, Souček, Labus, Bartolšic, Janda, Ferebauer, Sýkora., Jursa, Haťapka…

Pořadatelství vzpomínek má na bedrech předseda TJ Bohemie Jiří Rejholec: „Chceme je pojmout jako oslavu cyklistiky a ukázat dětem a mladým, že se tu jezdil skvělý závod.“

Program celé akce začíná už v pátek, kdy se konají závody dětí v městském parku a následně odstartuje Velká cena Kolokrámu pro pozvané závodníky. Později se v rámci společenského večera představí vítězové Bohemie v novoborském kině. Pro zájemce zde proběhne beseda s těmito legendami doplněná o projekci filmových dokumentů, diváci si budou moct zasoutěžit o ceny, nebo si odnést v rámci autogramiády podpis některého z hostů. Součástí celého večera pak bude vernisáž výstavy dokumentů závodu, historických kol, dresů, trofejí a projekci filmů z minulých ročníků.

Na pátek naváže sobotní sportovně-společenský program, ten začne ve 13 hodin na Náměstí Míru. Znovu budou představeny legendy naší cyklistiky, součástí budou také doprovodné dětské závody přímo na náměstí. Následně odstartuje veřejný cyklistický závod DAAK s cílem ve Skalici a vše vyvrcholí vyjížďkou s legendami. Naplánována je trasa dlouhá 25 kilometrů a zváni jsou všichni, kdo s chutí sedlají silniční kola.

Kulaté výročí závodu Tour de Bohemia tak bude velkou událostí nejen pro všechny fanoušky a příznivce cyklistiky, ale také pro samotné bývalé účastníky, kteří na jednotlivé ročníky velmi rádi vzpomínají:„V Novém Boru se scházíme již několik let. Zbývá nás stále ještě dost, loni přes sedmdesát. Na severočeských silnicích a při Bohemii jsme prožili mnoho pěkných sportovních bojů, proher, vítězství a stali se kamarády,“ uvedl legendární Pavel Doležel, který tentokrát pozval přes stovku veteránů a nostalgiků Tour de Bohemie.

Poslední ročníky mají stále v živé paměti také úspěšná generace, ze které vzešel mimo jiné také současný trenér silniční reprezentace Tomáš Konečný: „Tour de Bohemia byl závod s tradicí. Měl bohatou historii, po Závodě míru to byl největší etapák u nás, měl obrovskou prestiž. Jedním z vítězů byl i Jan Ullrich, už to dokazuje, jaké měl jméno,“ vzpomíná Konečný, který závod absolvoval celkem třikrát.

„Je škoda, že závod ve své původní podobě skončil. Poslední ročník vyhrál závodník našeho týmu celkově, a ještě jsme ovládli tři etapy, byl to pro nás velký úspěch. Závod jsem sledoval už jako dítě, vzhlížel jsem k těm, co v něm uspěli, nebyl vůbec jednoduchý. Kopcovitý terén prověřil připravenost závodníků, je škoda, že je takových závodů u nás čím dál tím méně,“ dodává státní trenér.

Zdroj: Český svaz cyklistiky

Foto: Český svaz cyklistiky

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?

© 2019 Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu České nezávislé tiskové kanceláře RT PRESS zapovězeno.

Webové stránky zdarma