rtpress » SPORT » Za měsíc se uskuteční Olympiáda dětí a mládeže 2019
23.5.2019, Sandra Neumanová

Pouhých 30 dní zbývá do slavnostního zahájení dalšího ročníku Olympiády dětí a mládeže (ODM). Pořadatelem Her IX. letní olympiády dětí a mládeže ČR 2019 je Liberecký kraj. Svou účast na Hrách potvrdilo všech čtrnáct krajů, které vyšlou celkem 4 133 reprezentantů. Ti se utkají o své první olympijské medaile v 18 sportech. Vedle tradičních sportů, jako je atletika, plavání, volejbal či fotbal, budou mít mladí závodníci nově možnost soutěžit také v judu, sportovním lezení, letním biatlonu nebo v umělecké disciplíně – street art.

„Olympiáda dětí a mládeže je letošní největší sportovní událostí, nejen našeho kraje, ale i celé republiky. Připravili jsme výborné podmínky pro závodníky a zajímavý doprovodný program pro fanoušky. Věřím, že si letní mládežnickou olympiádu všichni opravdu užijí a budou se do našeho kraje rádi vracet,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Akce se do kraje vrací po 9 letech, kdy se zde konala její zimní verze a své první olympijské medaile na ní v roce 2010 sbírali například biatlonistka Markéta Davidová, sdruženář Tomáš Portyk nebo lyžařka a snowboardistka Ester Ledecká.

 

Mladí sportovci z Prahy

Hlavní město Praha, které se při posledním ročníku letní olympiády umístilo těsně za vítězným Jihomoravským krajem na stříbrné pozici, vyšle letos rovněž své reprezentanty a věří, že akce povzbudí k pohybu i ostatní děti. „Olympiáda dětí a mládeže je skvělou možností, jak motivovat mladé sportovce. V hlavním městě se podpoře sportu věnujeme velkou měrou. Každé sportovní klání je dle mého názoru dobrou možností, jak děti povzbudit v pohybu. Přeji všem soutěžícím, aby si olympiádu užili a nezranili se. Největší úspěch pak ale samozřejmě přeji pražské reprezentaci,“ řekl primátor Zdeněk Hřib.„Olympiáda dětí a mládeže je jedinečným počinem v rámci českého mládežnického sportu. Jsem velmi rád, že rada hlavního města podpořila finančně nejen výpravu na červnové letní hry, ale i jejich kolegy v zimních sportech, kteří budou soutěžit v lednu 2020 v Karlovarském kraji," dodal pražský radní Vít Šimral.

 

Živý přenos na ČT Sport

Atmosféru největší multisportovní akce si rodiče, kamarádi i sportovní fanoušci mohou opět užít i u televizních obrazovek. ČT sport odvysílá každý den živě z akce až 8 hodin závodů. „Předchozí dva ročníky Olympiády dětí a mládeže získaly díky živým přenosům České televize mnohem větší pozornost veřejnosti, kterou si mládežnický sport rozhodně zaslouží,“ uvedl místopředseda ČOV Filip Šuman.

 

Doprovodný program pro veřejnost

Kdo se vypraví přímo do dějiště olympiády v Liberci, Jablonci nad Nisou nebo Bedřichově, může se kromě skvělých sportovních výkonů těšit také na doprovodný program. Ten nabízí návštěvníkům široké spektrum možností od vzdělávacích přednášek, přes vyzkoušení nejrůznějších sportů, až po medailové ceremoniály obohacené o koncerty známých kapel. To vše je v průběhu olympiády volně přístupné veřejnosti a samozřejmě zdarma.

 

ODM přibližuje dětem skutečné Hry

Jedním z hlavních cílů projektu je motivace mládeže ke sportu, což potvrzuje i předseda ČOV Jiří Kejval. „Olympiáda dětí a mládeže je pro Český olympijský výbor nejvýznamnější akcí pro mládež. Díky své jedinečné atmosféře, která přibližuje dětem skutečné Hry, dokáže účastníky ve sportu dále motivovat. Krásným příkladem byla v říjnu 2018 mezinárodní olympiáda mládeže v Buenos Aires, kde českou výpravu tvořili z poloviny bývalí účastníci ODM. Mám radost, kam se za svou šestnáctiletou historii akce posunula,řekl Kejval.

Zdroj: MHMP

Foto: MHMP

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?

Kontaktujte nás

Na tomto místě nás můžete kontaktovat

 

ISSN 2571-0745

 © 2019 Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu České nezávislé tiskové kanceláře RT PRESS zapovězeno.

Webové stránky zdarma