rtpress » SPORT » Rallye Hamry 2019
27.5.2019, Tomáš Rejtek

Soutěž jako již tradičně pořádala Česká asociace hasičských důstojníků a Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje. Velké poděkování patří našim partnerům bez nichž bychom závod nemohli připravit v takové kvalitní úrovní, velmi děkujeme za podporu Olomouckému kraji a společnosti Dräger. 

Na organizaci letošního ročníků se významnou rolí podílela Střední zdravotnická škola Prostějov a také mnoho nadšenců z řad profesionálních hasičů z našeho kraje. Již po páté soutěž vyhrála jednotka Plumlov a získala tak již na stálo putovní pohár. Příští rok nás tedy čeká soutěž o zbrusu nový putovní pohár.

Shrnutí jednotlivých stanovišť soutěžního klání s popisem činnosti.

1. Osoby zraněné po pádu do násypky zemědělského družstva. První zraněný se zlomeninou horní končetiny v oblasti ruky, druhý zraněný zlomenina dolní končetiny. U obou zraněných hasiči s využitím žebříků a nosítek transportovali pacienty na zem a předali je  ZZS.

2. Při vysypávání zeminy z nákladního vozidla došlo k zasypání řidiče. Na místě se v tu chvíli nacházel jeho desetiletý syn. Jednotka zajistila vozidlo a zahájila intervenci a pokus o zklidnění syna, v navazujícím čase provedla vyproštění oběti.

3. Čtyři děvčata se nabourala v osobním voze. Hasiči je postupně vyprostili z vozidla.

4. Zraněná osoba ležící u naříznutého stromu. V těsné blízkosti něj v provozu nastartovaná motorová pila. Hasiči přesunuli osobu do bezpečí a dokončili nedokončené kácení stromu. Dále absolvovali zkoušku dovednosti při práci s motorovou pilou. Hasiči odvětvovali strom,směrově káceli a řezali napružený strom.

.Zraněná osoba v zámečnické dílně, které stroj amputoval ruku. Hasiči se potýkali se stříkající krví. Na místě aplikovali zaškrcování, polohování a zajištění stroje.

.6 Hasiči ve Smržické sokolovně zřídili evakuační středisko. Přijímanou rodinu zaevidovali, ošetřili drobné oděrky, když najednou propukl u jednoho chlapce epileptický záchvat. Student střední zdravotnické školy hrál záchvat neuvěřitelně přesvědčivě až z toho všechny mrazilo.

7 .V Držovicích vypukl požár lesa. Hasiči zajistili bojové rozvinutí hadicového vedení na větší vzdálenost a uhasit požár lesa.

8. Na mostě nad řekou ve Vrahovicích byla nalezena oběšená osoba. Hasiči zvolili bezpečný postup a poté sundali zemřelou osobu za použití lan a žebříků. Přitom se osvěžili ve studené vodě, která přišla pod žhavým sluncem vhod.

9. Požár v budově. Hasiči s hadicemi a dýchacími přístroji zachránili a vyvedli do bezpečí osoby ze zakouřených prostor. Čtyři osoby z kouře velmi rychle vyvedli a jednu bylo nutné z hořících míst vynést. Zachráněné osobě návazně poskytovali předlékařskou první pomoc.

10. Osoba ležící v kaluži vedle kanystru s nebezpečnou látkou, kolem pobíhal pes a další osoba s nápaditě zarudlou rukou stěžující si na podráždění dýchacích cest. Hasiči vyhodnotili veškerá možná rizika, vynést zraněnou osobu. Oběma osobám poskytnuli předlékařskou péči, oplach po předchozím střetu s nebezpečno látkou a předání do péče posádce zdravotníků ZZS na místě.

Závěrem by organizátoři velmi rádi poděkovali všem kolegům za celkovou pečlivou přípravu. Všem figurantům, spoluúčastníkům i podporovatelům a pevně věříme, že i v roce 2020 se setkáme s takovou účastí a nadšením, jenž nás stále přesvědčuje o dobré původní myšlence vnesené do soutěžního klání. Závod je především přípravou pro jednotky dobrovolných hasičů pro snadnější zvládnutí reálných situací a kvalitě poskytnuté péče při podobných mimořádnostech v běžném životě.  

Zdroj: HZS OL

Foto : HZS OL

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?

Kontaktujte nás

Na tomto místě nás můžete kontaktovat

 

ISSN 2571-0745

 © 2019 Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu České nezávislé tiskové kanceláře RT PRESS zapovězeno.

Webové stránky zdarma