rtpress » SPORT » Beskydský triatlon s medvědem v zádech
4.6.2019, Martina Stránská

Výzva, extrém, odhodlání. Tři slova, která nejlépe vystihují největší letošní novinku sportovního víkendu na Olešné ve Frýdku-Místku (15. a 16. června 2019). V rámci premiérového ročníku multisportovní akce FMsportFEST 2019 organizátoři připravili v tvrdých podmínkách Beskyd ultra triatlonový závod XTRI GRIZZLYMAN. V Evropě se řadí k těm nejtěžším. Pro hobíky a aktivní veřejnost pak méně náročný PANDAMAN

Posledních osm let horolezec Libor Uher se svým týmem pořádá v červnu, v bezprostředním okolí přehrady Olešná, vytrvalostní závody. Nikdy ale žádná z disciplín nezavedla sportovce přímo do vody, přitom k tomu areál přímo vybízí. „Vody jsme si nikdy nevšímali, zejména kvůli její špatné kvalitě. Olešná je nyní ale nově zrevitalizována, vyčištěná, voda v přehradě má mnohem lepší kvalitu. Dlouho jsme si ale s myšlenkou, zapojit vodu do disciplín, pohrávali. Měli jsme ji v hlavě, ale nevěděli jsme, kam triatlon v nabitém kalendáři zařadit a jak ho pojmout. Čas nyní uzrál,“ vysvětluje Libor Uher.

Výsledkem je XTRI GRIZZLYMAN, závod s podtitulem Extrém který kouše! Medvědí porce jednotlivých disciplín napovídá, že výhrou bude už jen jejich zdolání. Účastníky ultra triatlonu na úvod čeká na Olešné 3,8 kilometrů plavání, následně pak v sedle silničních kol musí zdolat porci 205 kilometrů s převýšením 4100 metrů. Závěrečný běh pak má maratonskou délku 42,5 kilometrů a k tomu brutální převýšení 2100 metrů.

„Máme dvě distance, krátký triatlon PANDAMEN pro hobíky a aktivní veřejnost. Protipólem je extrémní GRIZZLYMAN, který nese díky převýšení + 6300m parametry nejtěžšího evropského závodu. Triatlonový závod s takovým převýšením v Evropě není,“ potvrzuje náročnost Libor Uher. Cyklistická část triatlonu povede přes všechna beskydská sedla až do Makova na Slovensko a zpět do Ostravice k WOOD Areně, kde závodníci přezují cyklistické tretry za běžecké boty. „Horská prémie na kole je Lysá hora. Závodník ji „ochutnáběhem GRIZZLYMANu hned dvakrát, neboť na ni musí i vyběhnout,“ pokračuje dále Libor Uher. Výjezd na nejvyšší vrchol Moravskoslezských Beskyd měří 8,6 kilometrů a řadí se tak k nejdelším „stoupákům“ v České republice. Při běhu pak závodníci musí zdolat z Ostravice (410 m.n.m.) na Lysou horu (1324 m.n.n.) převýšení 914 metrů!

 Start ultra maratonu na břehu přehrady Olešná bude v sobotu 15. června v 5.00 hodin ráno, limit pro jeho zdolání je 24 hodin. „Máme to načasované tak, aby nejrychlejší závodníci byli v cíli za světla. Kolem 19. až 20. hodiny můžeme očekávat v cíli na Olešné nejrychlejší borce,“ odhaduje hlavní organizátor . Červnový termín nultého ročníku multisportovní akce FMsportFEST 2019, který tým Libora Uhra pořádá společně s městem Frýdek-Místek, zaručuje v přehradě dostatečně teplou vodu bez přítomnosti sinic. 

_______________________________________________________________

PLAVÁNÍ : 2x okruh 1,9km (hráz → Rybárna → Jachtklub → Autokemp), stopčas pro opuštění vody 7:00 hod (limit 2 hod)

SILNIČNÍ KOLO: Olešná autokemp 300 m.n.m.→ Palkovice → Kozlovice → Tichá → Trojanovice → PUSTEVNY 1034 m. n. m. → Prostřední Bečva → Hutisko-Solanec, SOLÁŇ 800 m n. m. → Velké Karlovice → KASÁRNA 990 m n. m. → Makov (SK) → BUMBÁLKA 875 m n. m. → Bečva → Pustevny → Kunčice p. Ondřejníkem Čeladná → Frýdlant → Pržno → Pražmo → Morávka-Bebek → VISALAJE 788 m n. m. → Zlatník - Pape žov → LYSÁ HORA 1324 m n. m. (horská prémie 8,6 km) → Krásná → Lubno → Frýdlant-Nová Ves → Ostravice WoodArena 410 m.n.m.

BĚH: Ostravice 410 m n. m. → Lysá hora 1324 m n. m. → Krásná 550 m n. m. → Kykulka 996 m n. m. → Frýdlant n.O. podchod 355 m.n.m. → Ondřejník sedlo 774 m n. m. → Ondřejník 890 m n. m. → Metylovice 375 m n. m. → Čupek 524 m n. m. → Olešná 300 m n. m.

 

Více informací o závodu včetně časového harmonogramu najdete ZDE: https://www.fmsportfest.cz/fmsportfest/

 

Zdroj: FM SPORTFEST

Foto: Lukáš Podolák

Komentáře

Antispamová ochrana: Je-li dnes středa, co bude zítra?

Kontaktujte nás

Na tomto místě nás můžete kontaktovat

 

ISSN 2571-0745

 © 2019 Jakékoliv užití obsahu, včetně převzetí článků je bez souhlasu České nezávislé tiskové kanceláře RT PRESS zapovězeno.

Webové stránky zdarma